כתבות בנושא

השפעת מיקום השתל על חזרה לפעילות אצל ספורטאיות

שתלים להגדלת החזה ניתן למקם מעל או מתחת שריר החזה הגדול.שריר זה מתחבר בנקודה אחת בזרוע ,ניתן למשש אותו בדופן הקדמית של בית השחי והוא נפרש על החזה כמניפה רחבה ונאחז לאורך עצם החזה המרכזית ובקשת בצלעות .

החדרת שתל מתחת לשריר דורשת ניתוק , חלקי לפחות , של החיבור לצלעות .

מחקר שנעשה במהלך השנה האחרונה במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים האוניברסיטאי בפלורידה , ארה"ב , בדק את משך ההחלמה והחזרה לתפקוד אצל אתלטיות בהתאם למיקום השתל - מעל או מתחת לשריר החזה.

תנאי הקבלה למחקר היה עיסוק בהרמת משקולות בחדר כושר לפחות 6 שעות בשבוע.

המדדים שנבדקו היו : משך הזמן שחלף עד לחזרה לפעילות מלאה כאב בזמן פעילות שינוי , ירידה או עליה , ביכולת הספורטיבית לאחר הניתוח

נבדקה גם שביעות הרצון הכללית מהניתוח .

תוצאות המחקר הראו כי :

בהגדלת חזה מתחת לשריר חלפו בממוצע 7.2 שבועות עד חזרה לפעילות ספורטיבית מלאה לעומת 3.8 שבועות כאשר השתל הוחדר מעל לשריר.

מעל 70% מהספורטאיות שעברו הגדלת חזה מתחת לשריר דווחו על ירידה בכח השריר בתקופה שלאחר הניתוח. אף אחת מאלה שאצלה הוחדר השתל מעל השריר לא דווחה על ירידה תפקודית. להפך - חלק מהן דווח על שיפור בתפקוד .

באופן צפוי , יותר ספורטאיות מקבוצת "מתחת לשריר" דווחו על כאב בהפעלתו לאחר הניתוח מאשר בקבוצת "מעל השריר" .

שביעות הרצון הכללית היתה דומה בשתי הקבוצות.

לסיכום ניתן לאמר כי אצל נשים העוסקות בספורט באופן קבוע , במיוחד כאלה שמפעילות את שריר החזה , יש לצפות למעט יותר כאב לאחר הניתוח , חזרה איטית יותר לפעילות מלאה וירידה מסוימת בכח השריר.

אין להבין ממחקר זה שהגדלה מעל השריר מומלצת יותר לכלל הנשים אם כי לנשים העוסקות באופן קבוע ונמרץ בפעילות ספורטיבית הכוללת את הפעלת שריר החזה (הרמת משקולות , שחיה וכד') אפשרות זו כנראה עדיפה