כתבות בנושא

כיצד לבחור מנתח פלסטי?

ברכותי ! החלטת לעבור ניתוח או טיפול כדי לשפר חלק מגופך .הגורם החשוב ביותר , אחריך , בהגשמת שאיפותיך הוא הרופא שינתח אותך.

תחום הכירורגיה הפלסטית-אסתטית הפך בשנים האחרונות פרוץ ופרוע תוך ניצול ציני של חוסר ידע , תמימות ונטיה טבעית ל "צרכנות לא נבונה" אצל חלק מהציבור.

מיהו מומחה בכירורגיה פלסטית?

לכך יש תשובה פשוטה ביותר : מומחה בכירורגיה פלסטית הוא רק מי שבידו תעודת מומחה בתחום זה ממשרד הבריאות. אין כל תחליף או גרסה אחרת להגדרת המומחיות.

כיצד נעשים מומחים בכירורגיה פלסטית-אסתטית?

הדרך לקבלת תעודת המומחה היא אחד ממסלולי ההכשרה הארוכים ביותר שעל רופא לעבור.ראשית עליו לסיים , כמובן , את לימודי הרפואה ולעבוד שנה כסטז'ר במרכז רפואי מוכר.רק אחר כך תתחיל תקופת התמחות בכירורגיה פלסטית הנמשכת בין 6 ל 7 שנים.בתקופה זאת הרופא הוא במעמד של מתמחה, לא מומחה , והוא נחשף ומתנסה בטיפולים וניתוחים מכל תחומי הכירורגיה הפלסטית :כוויות , מומים מולדים , פציעות קשות , שחזור איברים , טיפול בגידולי עור ורקמות אחרות וכמובן ניתוחים וטיפולים אסתטיים שונים.

במהלך ההתמחות הארוכה נחשף המתמחה לשיטות עבודה שונות ולומד מנסיונו ובעיקר מנסיונם של הרופאים הבכירים איתם הוא עובד , לעיתים בשיטה הישנה וותיקה של אומן ושוליה.בתום ההתמחות ורק לאחר בחינה מקיפה של שלוש ועדות מומחים יקבל המתמחה את תעודת המומחה בכירורגיה פלסטית-אסתטית.

האם כל מומחה בכירורגיה פלסטית עוסק גם בכירורגיה אסתטית?

התשובה היא לא והיא תוצאה של כמה גורמים : ראשית יתכן שלאותו רופא אין ענין בתחום האסתטיקה והוא מקדיש את זמנו לרפואה ציבורית בלבד.שנית - יתכן שהכשרתו בתחום האסתטי אינה שלמה והוא בוחר או נאלץ לא לעסוק בתחום זה.

האם כל רופא יכול לעסוק בכירורגיה פלסטית-אסתטית?

למרבה הצער התשובה היא כן . פקודת הרופאים , החוק המסדיר את העיסוק במקצוע כה חשוב , אינו מתייחס להתמחות מקצועית אלא רק לעצם קיום רשיון לעיסוק ברפואה אותו מקבל הרופא לאחר שנת הסטז' .

למעשה , בהתאם למצב החוקי הנוכחי , מותר לרופא נשים, רופא עיניים, כירורג כללי, אורטופד,רופא אא"ג , מרדים ועוד לבצע טיפולים ו/או ניתוחים מתחום הכירורגיה הפלסטית-אסתטית.באותה מידה החוק אינו אוסר על מנתח פלסטי לבצע ניתוחי לב או הפסקת הריון.

המצב האבסורדי הזה מאפשר לרבים לפלוש לתחום הפלסטי-אסתטי ולמצוא בו את פרנסתם , לעיתים על חשבון המטופלים .כל מי שמצוי בתחום מכיר אורטופד או כירורג כללי העוסק בניתוחי חזה פלסטיים-אסתטיים.רופאי אף אוזן וגרון מבצעים מזה זמן רב ניתוחי אף אסתטיים בטענה שזו הטריטוריה שלהם וכך גם רופאי עיניים המנסים לשכנע מטופלים שהם ורק הם יכולים לבצע ניתוחי עפעפיים קוסמטיים.

אין להכחיש שחלק מאלה שאינם מומחים בכירורגיה פלסטית ועוסקים בתחום הגיעו לדרגת מיומנות גבוהה אולם רבים יותר אינם כאלה.לאף אחד מהם אין את הכלים הנדרשים להערכה אסתטית כוללת של הפנים והגוף ובודאי שאין להם יכולת להציע פעולות משלימות נדרשות לניתוח האחד והיחיד שאותו הם מבצעים.

כיצד אדע שהרופא שלי הוא מומחה בכירורגיה פלסטית-אסתטית?

פשוט וקל : על קיר המרפאה תהיה תלויה תעודת המומחה מטעם משרד הבריאות.תוכלו גם לפנות לאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ולבדוק האם הרופא אכן חבר באיגוד.חברות באיגוד ניתנת רק למומחים בעלי תעודה.

וכיצד אדע לבחור את המנתח הטוב ביותר לניתוח שלי?

אכן שאלה קשה והתשובה עליה לא פשוטה.הדרך הטובה ביותר היא לקבל המלצות מחברים/ות שנותחו על ידי אותו מנתח.אפשר לנסות ולקבל המלצות מאחיות חדר ניתוח המכירות את המנתח.ברגע שתתחילו להתענין תתפלאו עד כמה מידע אפשר למצוא בארצנו הקטנטונת.

אני לא ממליץ על הפורומים באינטרנט כמקור להמלצה שכן רובם זרועים בממליצות/ים מטעם וקשה לעיתים להבחין בין אמת לפרסום סמוי.

נסו להתקשר למרכז הרפואי בו משתמש המנתח .במרבית המקרים לא תקבלו המלצה ישירה אבל לעיתים די ברמיזה עקיפה.

לכו לפגישת ייעוץ . אין לכך תחליף גם אם מדובר בהוצאה כספית. חלק מהמנתחים אינם גובים תשלום על שיחת ייעוץ ראשונה וחלק מאלה שכן , מורידים תשלום זה מעלות הניתוח.

מה עוד כדאי לדעת לפני הניתוח?

1. חשוב מאוד ששיחת הייעוץ תנתן על ידי המנתח ולא שליח/ה מטעמו.

2. חשוב לקבל מידע מלא על הניתוח המתוכנן : הרדמה, חתכים, צלקות, החלמה , זמן העדרות נדרש, סיכונים וסיבוכים אפשריים ,שתלים או חומרי הזרקה שיעשה בהם שימוש בניתוח.

3. חשוב לודא שהניתוח ייעשה במרכז רפואי מאושר ומצויד.

4. חשוב שהמנתח יהיה זמין לאחר הניתוח ואינו מתכנן נסיעה לחו"ל .במקרה זה דחי את הניתוח או ודאי שהמנתח שלך דאג למחליף ראוי שיטפל בך בהעדרו.

5. חשוב לקבוע מראש מי נושא בעלות ניתוחים חוזרים,דחופים או מתוכננים.

6. עצה אחרונה: בדקי היטב אם המנתח שלך אכן יהיה זה שינתח אותך ולא מתלמד או שכיר צעיר ופחות מנוסה