מתיחת והידוק דופן הבטן

מתיחת והידוק דופן הבטןמתיחת והידוק דופן הבטן  ניתוח פופולרי לאחר הרזיה משמעותית המותירה עודפי עור,הריונות שפגמו במראה הבטן ועוד...

מטרת הניתוח  דופן הבטן מורכבת מעור,שומן תת-עורי ומספר שרירים שהחשובים בהם הינם זוג שרירי הבטן הישרים הנמתחים לאורך הבטן מקשת הצלעות ועד לעצם הבושת.גורמים רבים משפיעים על מראה דופן הבטן ובהם שינויי משקל משמעותיים,הריון,ניתוחים,תהליך טבעי של אובדן אלסטיות ואפילו עקמת של עמוד השדרה המותני.  

מראה אופייני לבטן רפויה ניתוח למתיחת והידוק דופן הבטן מבוצע במקרים בהם אמצעים "פשוטים" יותר כמו ירידה במשקל ופעילות גופנית אינם מועילים.מטרת הניתוח כשמו - הידוק שרירי הבטן ומתיחת מעטפת העור והשומן ע"י הסרת עודפים.   

האזור המסומן בירוק מטופל בניתוח מתיחת דופן הבטן   מהלך הניתוח  קודמת לניתוח בדיקה יסודית של דופן הבטן להערכת השרירים,עור הבטן,צלקות קיימות,מבנה וצורת הטבור וגילוי בקעים במידה שקיימים.

המנתח יבצע חתך רוחבי בגבול התחתון של הבטן.  

הערכת עודפי עור אורך החתך נקבע בעיקר לפי עודפי העור והשומן המתוכננים להרחקה.חתך זה מסמן את מקום הצלקת שתוותר לאחר הניתוח והוא מתוכנן בד"כ לפי קווי השיזוף או אופנת הלבוש התחתון המועדפת על ידי המנותח/ת.   

הידוק השרירים דרך חתך זה מבצע המנתח את פעולות הידוק השרירים ומתיחת העור.במקרים בהם נדרשים מתיחה משמעותית והסרת עודפי עור בכמות רבה יש צורך למקם מחדש את הטבור כדי למנוע את משיכתו כלפי מטה עם העור הנמתח.פעולה זו מחייבת, כמובן חתך סביב הטבור ולכן גם צלקת באותו מקום.   

מראה לאחר הניתוח

משך הניתוח  מתיחת בטן מלאה נמשכת בין שעתיים לשלוש.מתיחה חלקית,של הבטן התחתונה בלבד,נמשכת עד שעתיים.   הרדמה  הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית   משך האשפוז  עד 24 שעות  סיכונים וסיבוכים אפשריים:  

דימום (לעתים רחוקות יש צורך בעירוי דם)  זיהום  צלקות בשרניות אדומות  שינוי בצורת הטבור  שינויים בתחושה באיזור הניתוח  נמק של שולי העור והיפרדות תפרים  הצטברות נוזלי גוף (סירום) באיזור הניתוח  פקקת ורידים (תרומבוזה) עקב שכיבה ממושכת החלמה ההחלמה מניתוח זה אינה מחייבת טיפולים מיוחדים למעט רחיצה וחבישה יומית של איזור התפרים.

ניתן לחזור לפעילות רגילה בתוך שבוע עד שבועיים בהתאם להיקף הניתוח,אך פעילות ספורטיבית  תמתין למועד מתאים.  

מה בעתיד עליך לדעת שגם בעתיד תושפע דופן הבטן על ידי גורמים שונים שהוזכרו למעלה והם שינויי משקל,גיל,אורח חיים ועוד.הריון לאחר מתיחת דופן הבטן אינו מומלץ