ניתוח מתיחת פנים וצוואר

ניתוח מתיחת פנים וצווארמטרת הניתוח גיל מתקדם,שנות חשיפה לשמש,הרגלי חיים,תכונות גנטיות ושינויי משקל קיצוניים, כולם תורמים את חלקם לשינויים טבעיים בפנייך.

ההשפעה ניכרת בעיקר,אך לא רק,במה שקרוי "רקמות רכות" - העור, השומן שמתחתיו,שרירי ההבעה השונים ועוד.הכוון הכללי הוא לאובדן גמישות ואלסטיות תוך כניעה טבעית לכח הכובד.בחינה מדוקדקת של הפנים יכולה לגלות צניחה של קו הגבות,קפלים בעור העפעפיים, קפלי הבעה עמוקים מצידי הפה,רפיון וגלישה של עור הלחיים מעבר לקו הלסת התחתונה ורפיון של עור ושרירי  הצוואר.

מטרתו של הניתוח היא ארגון מחדש של הרקמות הרכות באזור הפנים הצוואר.


 האזור הצבוע בירוק מטופל בניתוח למתיחת פנים וצוואר

עליך לזכור כי כל ניתוח הכרוך במתיחה והידוק של העור אינו מחזיר לאחור את השעון הביולוגי ואותן השפעות להן היה העור נתון לפני הניתוח יהיו קיימות גם למחרת.

מתי לנתח?

כמו בכל ניתוח שמטרתו שיפור קוסמטי-אסתטי,התשובה מתחלקת לשתיים:החלק הראשון הוא קיום אפשרות טכנית לבצע פעולה ניתוחית שתראה שיפור מורגש.אין טעם לבצע ניתוח בפנים שאין בהם סימנים לרפיון וצניחה.החלק השני,החשוב יותר,תלוי בך ,בדימוי העצמי שלך ובנכונותך לשינוי.הבנה מלאה מצידך של מטרת הניתוח ,הדרך להשגתה והסיכונים האפשריים הטמונים בה חיונית ובהעדרה תפגם שביעות רצונך מהתוצאה.ברור גם שאין גיל שבו "אפשר להתחיל" אך רצוי לבצע את הניתוח לפני שהרקמות מאבדות לחלוטין את גמישותן הטבעית .

כיצד נעשה הניתוח?

דמייני חתך המתחיל ברקה באזור מכוסה שיער,יורד למטה צמוד לגבול הקדמי של האפרכסת,מקיף אותה מאחור ונמשך לתוך השיער שמאחוריה.חתך כזה מבוצע משני צידי הפנים (בפגישה אדגים את מיקום החתכים ברישום ועל פניך ואציג בפניך אפשרויות שונות למיקום החתכים).דרך חתכים אלה מפרידים את עור הלחי והצוואר  מהשרירים והרקמות האחרות שמתחתיו.בסיום פעולת הפרדת העור מבצעים פעולות שונות להידוק השרירים ורקמות רכות אחרות.  
בשלב הבא מרחיקים את עודפי העור המתוח ותופרים מחדש,בעדינות המתבקשת,את החתכים שבוצעו בתחילת הניתוח.כדי לטפל כראוי ברפיון שרירי הצוואר נוהגים לעיתים להוסיף חתך קצר במקום סמוי מתחת לסנטר.
 
שימי לב :  החתכים המתוארים בציורים שבמאמר הינם רק אחת מגרסאות ושיטות רבות לביצוע הניתוח.למשל - במתיחת פנים חלקית לא מבצעים ניתוח של הצוואר ואין צורך בחתך הארוך שמאחורי האוזן .מיקום החתך ביחס לקו השיער במצח או בעורף משתנה גם הוא משיקולים שונים.

משך הניתוח
ניתוח למתיחת פנים נמשך לרוב בין שלוש לארבע שעות. משך האשפוז המקובל הוא עד 24 שעות. הניתוח יתארך אם יתווספו לו ניתוח עפעפיים,מילוי קפלי הבעה ו/או קילוף עור סביב הפה.

הרדמה
הניתוח נעשה  בהרדמה מקומית בתוספת תרופות להרגעה או בהרדמה כללית

 


סיכונים וסיבוכים אפשריים
לניתוח למתיחת פנים מספר סיכונים וסיבוכים אפשריים,רובם לא שכיחים וניתנים למניעה ו/או טיפול והם:
1. דימום ,לרוב קל.דימום משמעותי מיד לאחר הניתוח עלול לסכן את שלמות העור.

2. זיהום ,נדיר למדי .

3. אובדן חלק מהעור .מצב זה קשור לכך שהפרדת עור הפנים והצוואר לצורך מתיחה מנתקת אותו מחלק מאספקת הדם הטבעית שלו. בתקופת ההחלמה הראשונה,עד שאספקת הדם מתאוששת,קיים סיכון קטן לנמק ואובדן חלק מהעור.

סיבוך זה נדיר למדי אך יכול להופיע באופן בלתי צפוי גם כאשר הניתוח  מבוצע ע"י מנתח מיומן.עישון מקטין בצורה משמעותית את אספקת הדם לעור הפנים והסיכון  לסיבוך זה גדול פי כמה וכמה אצל נשים מעשנות.נשים אלה ידרשו להפסיק לחלוטין את העישון לפני ואחרי הניתוח.

4. צלקות נוצרות בכל מקום בו העור נחתך.ברוב המכריע של המקרים יהיו הצלקות בחלקן הגלוי (הגבול הקדמי של האפרכסת) דקות ועדינות.הצלקות באזור הרקה והעורף עלולות לגרום לפס התקרחות סביבן.

בעורף תתכן מדרגה קטנה בקו השיער העלולה להוות בעיה אצל נשים הנוהגות לאסוף את שערן בתסרוקת מוגבהת.פתרונות אפשריים לבעיות אלה יוצגו בפניך ע"י המנתח. לעיתים רחוקות ומבלי שניתן לצפות זאת,הופכות צלקות להיות היפרטרופיות,כלומר - מורמות מעל העור,אדומות ובשרניות.

זהו מצב לא נעים עם מספר פתרונות חלקיים.

5. פגיעה בעצב הפנים.עצב זה חולף כמניפה מתחת לשרירי ההבעה של הפנים ואחראי לפעולתם.פגיעה ישירה בו במהלך ניתוח למתיחת פנים נדירה ביותר וטיפול בה מהווה אתגר קשה.לעיתים רחוקות סובלים חלק מסעיפיו מחולשה חולפת בעקבות הזרקת חומרי ההרדמה המקומית ו/או בתגובה לפעולות כירורגיות שונות הנעשות בקרבתם .

6. אובדן תחושה באפרכסת נדיר למדי אך אפשרי בעקבות פגיעה לא  מכוונת בעצב האחראי לה.יתכנו גם שינויים בתחושה בחלקים אחרים של הפנים בעקבות הניתוח.

7. אסימטריה קלה, לרוב במידה המקובלת כטבעית ואינה דורשת תיקון.

החלמה
עליך לתכנן כשלושה שבועות חופשה מכל פעילות לצורך השלב הראשון בהחלמה מהניתוח.תקופה זו מאופיינת בנפיחות ,שטפי דם ואי נוחות .תחושות שונות כגון נוקשות והרגשת מתח בצוואר ובפנים יעלמו בהדרגה במהלך החודשים הראשונים לאחר הניתוח.

מה צפוי בעתיד?
עליך לדעת כי עור פניך ימשיך להיות נתון להשפעת הגיל,הרגלי חיים,מצבך הבריאותי ועוד.תוצאת הניתוח אינה בבחינת "סוכה לנצח" ומשך הזמן בו תהני מהתוצאה תלוי בגורמים הנ"ל ואינו צפוי