ניתוח עפעפיים

ניתוח עפעפייםיותר מכל איבר אחר,העפעפיים הם הקובעים את הבעת פניך.קפלי העור הצנוחים על גבי העפעף העליון תורמים למראה העייף

 מטרת הניתוח
 יותר מכל איבר אחר,העפעפיים הם הקובעים את הבעת פניך.קפלי העור הצנוחים על גבי העפעף העליון תורמים למראה העייף - רדום.אלה מתפתחים לרוב בגבול שבין העשור השלישי לרביעי לחיים בגלל רפיון מתקדם של העור והשריר שמתחתיו.באופן דומה מתפתחות ה"שקיות" המוכרות בעפעף התחתון אך גם בעליון.

מקורן  בכריות שומן המרפדות את גלגל העין מסביבתו העשויה עצם.עם הזמן ובשל החלשות הרקמות התומכות בהן,גולשות כריות אלו קדימה ומטה לתוך העפעף .מטרתו של ניתוח העפעפיים,אחד מהניתוחים הפלסטיים-קוסמטיים הראשונים,היא לטפל במצב זה ולפתור את הבעיות שתוארו. 
    

כיצד מתבצע הניתוח?
הניתוח מתחיל לרוב בהרחקת רצועת עור ושריר מהעפעף העליון.דרך חתך זה יורחקו גם כריות השומן הבולטות באותו איזור.השימוש בלייזר מבטיח דימום מינימלי .בסיום הניתוח נתפר החתך לכל אורכו בתפרים עדינים.החתך יותיר צלקת עדינה לאורך קפל העפעף העליון ולעיתים קרובות תמשך הצלקת מעט מעבר לקצה הצדדי של העין.

 בניתוח העפעף התחתון קיימות שתי גישות עיקריות : בגישה הותיקה מבצע המנתח חתך נוסף לאורך העפעף סמוך מאוד לריסים,מרחיק את השומן הבולט,מסיר רצועת עור צרה ותופר את החתך.ניתוח העפעף התחתון בלייזר שונה באופן מהותי.

החתך דרכו מרחיקים את כריות השומן אינו חיצוני אלא פנימי , בתוך "מרזב"  הדמעות .חתך זה אינו נתפר אלא מחלים מעצמו בתוך זמן קצר.בגישה זו נמנעים מחתך חיצוני נוסף.

בשלב זה בא לידי ביטוי ייחודו של הטיפול בלייזר אז יבצע המנתח קילוף עדין של עור העפעף התחתון והרקה.הקילוף בלייזר מחליק את הקימטוטים ,מסיר כתמי פיגמנט שונים ועוזר לעור להמתח קלות.

טיפול זה יעיל במצבים בהם עודף העור בעפעף התחתון נובע רק מדחיקתו לפנים ע"י השומן הבולט או במצבים בהם קיים עודף עור אמיתי קל עד בינוני.

משך הטיפול
ניתוח עפעפיים נמשך כשעה. הניתוח אינו דורש אשפוז אלא השגחה בת מספר שעות בלבד.

הרדמה
הניתוח נעשה בהרדמה מקומית ובתוספת תרופות הרגעה או בהרדמה כללית.

תופעות לואי , סיכונים וסיבוכים
תופעות המלוות את תקופת ההחלמה הראשונית הן נפיחות קלה,אודם בלחמיות העיניים (לובן העין),קושי בקריאה ו/או צפיה ממושכת בטלויזיה,דמעת או לחילופין תחושת יובש,קושי בפתיחת העיניים,תחושת צריבה באיזור הקילוף,מעט הפרשה מאותו מקום או מבין התפרים.

יתכנו גם שטפי דם שטחיים הנספגים בהמשך.כל אלה תופעות חולפות שרובן נעלם במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח ולעיתים אינן מופיעות כלל.

כמו לכל ניתוח ,גם לניתוח עפעפיים מס' סיכונים וסיבוכים אפשריים.רובם ככולם לא שכיחים,ניתנים למניעה ואף לטיפול ובהם:דימום ,זיהום,פגיעה בקרנית  או בשרירים המניעים את גלגל העין,החלמה לא תקינה של הצלקות,אסימטריה,משיכת שולי העפעף העליון או התחתון ,יובש או דמעת.

החלמה
השלב הראשון בהחלמה מניתוח עפעפיים נמשך בין שבעה לעשרה ימים.בתקופה זו נדרשת בעיקר מנוחה.הטיפול המקומי פשוט וקל ,לא צפוי כאב משמעותי ומרבית תופעות הלואי שצויינו חולפות במהרה.במהלך תקופה זו תבדקי על ידי מס' פעמים.התפרים יוסרו בתוך 6-7 ימים.פעילות ספורטיבית תדחה במספר שבועות.התוצאה הסופית ניכרת רק כעבור מספר חודשים.

מה בעתיד?
עלייך לדעת כי תוצאת הניתוח,טובה ככל שתהיה,אינה בגדר "סוכה לנצח" וכי אותם גורמים שהשפיעו על עור פניך (גיל,עישון,חשיפה לשמש,נתונים תורשתיים וסביבתיים ועוד) ימשיכו להשפיע.יתכן שבעתיד הרחוק תחושי בצורך לניתוח נוסף.