הצמדת אפרכסות בולטות

הצמדת אפרכסות בולטותניתוח הצמדת אפרכסות נעשה לרוב בבני נוער וצעירים אבל מתאים לכל גיל.

מדוע האפרכסות בולטות?
אפרכסת האוזן החיצונית מורכבת משלוש שכבות עיקריות : עור קדמי , שלד העשוי סחוס ועור אחורי.
מבנה האפרכסות , צורתן והזוית בה הן מחוברות לראש נקבעים בעיקר ע"י צורת השלד הסחוסי . הסחוס הוא רקמה גמישה , קשיחה למחצה , המופיעה גם במקומות אחרים בגוף כמו מפרקים בין עצמות השלד וקצה האף.

להתפתחות לא תקינה של האפרכסות  טווח רחב .אפרכסות בולטות הן אחת מצורות ההתפתחות הלא תקינה השכיחות יותר והקלות יותר לתיקון.

בצורה השכיחה יותר של אפרכסות בולטות ניתן להבחין בבעיה כפולה במבנה הסחוס גורמת מראה האופייני :
1. ראשית ניתן להבחין במרבית המקרים , אם לא בכולם , ב"קונכה" עמוקה. הקונכה היא אותו שקע דמוי קערה בצד החיצוני של האפרכסת אשר בתחתיתו נמצא פתח תעלת השמע.
הדופן האחורית של הקונכה מתחברת לקרקפת ויוצרת את הזוית בינה לבין האפרכסת . כאשר הקונכה עמוקה מדי , הדופן האחורית תהיה גבוהה מהרגיל והזוית בין האפרכסת לקרקפת תהיה גדולה יותר .


 2.המרכיב השני בשכיחותו הוא העדר מוחלט או חלקי של הקפל הפנימי של האפרכסת.זהו קפל העולה כלפי מעלה כשהוא מקביל לשוליים החיצוניים של האפרכסת בחלקה העליון.כאשר קפל זה שטוח או מפותח באופן חלקי בלבד , יגרום הדבר להסטה קדימה של שולי האפרכסת בקצה העליון שלה.

כיצד נעשה הניתוח ?
כפי שברור מהפסקה הקודמת , ניתוח להצמדת האפרכסות הוא בעיקרו ניתוח לשינוי המבנה הסחוסי שלה , בין אם בדרך של הקטנה או שינוי צורה בלבד .

בשיטה המקובלת ביותר לניתוח נעשה חתך לאורך הצד האחורי של האפרכסת . הצורה המקובלת היא חתך דמוי שעון חול , רחב יותר בחלקו העליון , צר באמצע ומתרחב מעט בחלק התחתון . דרך חתך זה נחשף השלד הסחוסי של האפרכסת והמנתח מבצע את השינויים המתוכננים . בסיום הניתוח החתך בעור נתפר והאפרכסות נחבשות בחבישה הדוקה .
הניתוח נמשך כשעה  בהרדמה מקומית או בתוספת טשטוש והרגעה . אין צורך באשפוז אלא בהשהיה למספר שעות  בלבד.

באיזה גיל רצוי או אפשר לעבור ניתוח להצמדת אפרכסות ?
אפרכסות אוזניים בולטות מהוות לא אחת מקור ללעג , בעיקר בגיל הצעיר , לעיתים כבר בגן הילדים . בנים בגיל זה נוטים להאריך את שער הראש על מנת להסתיר את " הבושה " .

הגיל המתאים לניתוח הוא כזה שבו האפרכסות סיימו את תהליך הגדילה שלהן , לרוב בין 8 ל 10 שנים . ניתוח מוקדם יותר עלול לפגוע בתהליך הגדילה של האפרכסות .שיקול דומה , אגב , קיים גם בניתוחי אף וחזה.
אין , כמובן , מגבלה עליונה לגיל ולא נדיר לפגוש גברים ונשים בעשורים הגבוהים יותר לחייהם המבקשים לפתור בעיה אותה הם גוררים מילדותם המוקדמת.

החלמה מהניתוח
ההחלמה לרוב קלה וכמעט ללא כאב . האפרכסות עטופות בחבישה הדוקה ל3-4 ימים ואח"כ מוגנות מפני חבלה ע"י "בנדנה" גמישה .

סיכונים וסיבוכים אפשריים
בניתוח להצמדת אפרכסות יש להביא בחשבון מספר סיכונים וסיבוכים אפשריים והם:
1. דימום חריג באזור הניתוח

2. זיהום העלול באופן נדיר לגרום להרס רקמות

3. ריפוי לא תקין הגורם לצלקת עבה ובולטת באזור החתך

4. אסימטריה בין הצדדים

5. פתיחה של תפרים פנימיים ו/או חיצוניים