הגדלת חזה

הגדלת חזהמהניתוחים היותר פופולריים בשנים האחרונות. הגיל המוקדם ביותר לניתוח הוא זה שבו הגיע החזה הטבעי לגודלו הסופי והנערה עצמה מספיק

 הגיל המוקדם ביותר לניתוח הוא זה שבו הגיע החזה הטבעי לגודלו הסופי והנערה עצמה מספיק בוגרת ונבונה כדי להבין את משמעות הניתוח על הסיכונים הכרוכים בו.

אין הגבלה רשמית לגיל העליון להגדלת חזה ונשים רבות בעשור החמישי לחייהן עוברות ניתוחים להגדלת החזה.

בקבוצת גיל בוגרת זו הניתוח לעיתים קרובות משולב בהרמת החזה ועיצובו מחדש ולא רק בתוספת נפח ע"י משתלים.

מהלך הניתוח
הגדלת השדיים נעשית ע"י החדרת שתל (פרוטזה) המורכב תמיד ממעטפת סיליקון גמישה ותוכן משתנה כפי שיפורט בהמשך,לתוך גופך באיזור החזה.החדרת השתלים מחייבת ביצוע חתך בעור באורך מס' סנטימטרים.המקום המקובל לחתך הוא בגבול התחתון של העטרה בצורת חצי סהר או חתך ישר מעט מעל הקפל שבתחתית השד.

ניתן גם לבצע את החתך בבית השחי . עליך לדעת כי באיזור החתך נוצרת צלקת שאינה נעלמת אך מטשטשת עם הזמן.
מיקום החתך יקבע בד"כ ע"י המנתח לפי ניסיונו ושיקולים מקצועיים שונים .


 מיקום אפשרי לחתך בהגדלת חזה
את השתלים נהוג להחדיר אל מתחת לשד המיועד להגדלה , או עמוק יותר,מתחת לשריר החזה הגדול.למיקום השונה יכולה להיות השפעה על תוצאת הניתוח והוא נקבע ע"י המנתח בהתאם למבנה השד והחזה,סוג המשתל,ניסיונו ושיקולים מקצועיים שונים.
מימין שתל מתחת שריר החזה .משמאל שתל מעל שריר החזה.

משך הניתוח
הניתוח נמשך באופן רגיל עד שעה. משך האשפוז עד 24 שעות למעט מצבים מיוחדים בלתי צפויים.

הרדמה
הניתוח יבוצע תמיד בהרדמה כללית.

סוג השתלים
השתלים המשמשים להגדלת שדיים עשויים כולם ממעטפת סיליקון גמישה.השתלים הנפוצים כיום מכילים בתוכם מים פיזיולוגיים או ג'ל סיליקון .אורך חיי השתלים אינו בלתי מוגבל.

אמנם נשים רבות עברו הגדלת שדיים לפני 20 שנה ויותר והן עדיין נושאות את אותם שתלים אך  היצרנים אינם ערבים לכך שאורך חיי השתלים אינו מוגבל.במשך הזמן עלולים להיווצר פגמים בשתל שיחייבו את החלפתו.

עליך לדעת כי תתכן דליפה איטית ,מיקרוסקופית לעיתים,של תוכן השתל אל סביבתו.הדליפה משתלים עם מים פיזיולוגיים יכולה להיות עד אובדן % 10 מנפחם בשנה הראשונה שלאחר הניתוח.

ג'ל  הסיליקון הדולף מתוך השתל ישאר במרבית השתלים המודרניים בקרבת אזור הדליפה.זיהוי דליפה משתל מחייב החלפה מיידית.

 

שתל ג'ל סיליקון

שתל מי מלח עם שסתום

שתל עם מבנה " אנטומי"

סיליקון וסרטן השד
לפני מס' שנים הופסק השימוש בשתלים שתוכנם ג'ל סיליקון להגדלת שדיים בארה"ב עקב חשש שקיים קשר נסיבתי בין הסיליקון לשכיחות יתר של סרטן שד.בכל אותה תקופה הותר השימוש בשתלי סיליקון לצורך שחזור שדיים לאחר כריתה עקב סרטן.

במחקרים נרחבים שנערכו לפני ובעיקר אחרי הפסקת השימוש בשתלי הסיליקון לא נמצא כל קשר נסיבתי בין סיליקון להופעת סרטן שד.יתרה מזאת - חלק מהמחקרים רומזים לאפשרות שאצל נשים שעברו הגדלת שדיים עם שתלי סיליקון ,שכיחות התפתחות סרטן השד נמוכה מהצפוי.במרבית מדינות מערב אירופה לא הופסק מעולם השימוש בשתלי  הסיליקון.

החלמה
תוכלי לחזור לפעילות יומית רגילה בתוך שבוע עד שבועיים.העיסוק בספורט יאסר עליך לתקופה ארוכה יותר.בתקופת ההחלמה החזה יהיה גדוש,נוקשה מעט ורגיש.תחושה "טבעית"  מתקבלת כעבור מספר חודשים.

סיכונים וסיבוכים אפשריים
כמו לכל ניתוח,גם לניתוח הגדלת שדיים יש כמה סיכונים וסיבוכים אפשריים,רובם לא שכיחים והם:
1. דימום,לרוב קל ולא משמעותי אך לעיתים רחוקות מצריך פתיחת התפרים לצורך טיפול.

2. זיהום,נדיר  למדי, אך יש לזכור כי בכל ניתוח בו מוחדר "גוף זר" (שתל ) הסיכון עולה.לרוב לא  מדובר בבעיה משמעותית אך לעיתים רחוקות מתעורר צורך להוציא את השתל כדי לטפל בזיהום.

3. צלקת בשרנית באיזור הניתוח,היא תופעה שלרוב איננה ניתנת לצפיה מראש .

4. הווצרות קופסית סביב השתל.גופך יגיב להחדרת ה"גוף הזר" לתוכו ע"י יצירת מעין מעטפת נוקשה  סביבו.זהו חלק מתגובה טבעית של מערכת החיסון .לרוב אין כל הפרעה בכך אך לעיתים רחוקות  נעשית הקופסית נוקשה ומכווצת ,עד כדי הצורך בניתוח לתקון ושיפור המראה.

5. תזוזה של השתל ממקומו עד כדי צורך בניתוח מתקן.

6.ג'ל הסיליקון אטום לקרני רנטגן , ובמקרה של בצוע ממוגרפיה יכול להסתיר עד 10% מרקמת השד. במקרים אלה יש צורך בצילומים נוספים ובבדיקת אולטרסאונד משלימה.

מה צפוי בעתיד?
עליך לדעת שגם בעתיד יושפעו שדייך ע"י כח הכובד,שינויים במשקל גופך,הורמונים,הריון ושינויים ביולוגיים אחרים שאינם ניתנים לשליטה.תהליך אובדן הגמישות ו"צניחת" השדיים על דופן החזה הינו בלתי נמנע ובעתיד יתכן שתרצי ניתוח חוזר כדי לתקן ולשפר פעם נוספת את מראה החזה.

עלייך להקפיד על בדיקה שנתית אצל המנתח שלך ולידע אותו על כל בעיה רפואית הקשורה בשדיים . מאחר ואורך חיי השתלים אינו בלתי מוגבל , יתכן שבעתיד יתעורר הצורך בהחלפתם.

דר שוכרי קסיס