הקטנת חזה

הקטנת חזהניתוח להקטנת חזה כרוך תמיד בהרמתו.הרמת חזה בלבד אינה משנה את גודל החזה.למעשה ניתן לשלב את ההרמה הן בהקטנת החזה והן בהגדלתו בהתאם לצורך.

מה מטרת הניתוח?

 מטרת הניתוח הינה כפולה : ראשית להקטין את משקל ונפח השד ע"י הרחקת שומן ורקמת שד ושנית , לעצב מחדש את השד .

כמות הרקמה שתוסר מהשדיים תלויה בגודלם ההתחלתי ובמידה הסופית הרצויה. ככלל – רצוי שלא להשאיר שדיים כבדים מדי כדי להמנע מצניחה חוזרת מוקדמת מדי.
אם החזה לפני הניתוח צנוח אבל אינו גדול ,אפשר לבצע ניתוח לעיצוב והרמה מבלי להסיר כלל רקמת שומן-שד.להפך – במצבים קיצוניים שבהם החזה צנוח ו"ריק" הניתוח המתאים יהיה הרמה ועיצוב בתוספת שתלים להגדלה דווקא.

כיצד נעשה הניתוח?


  כל ניתוח מתחיל בתכנון תלת-מימדי מדויק וקפדני המתחשב בגודל החזה,הבדלים בין הצדדים,קוטר ומיקום הפטמות ומידות שונות של בית החזה.התכנון נועד להביא לדמיון מירבי בין השדיים ומיקום נכון של הפטמות בגובה הקפל שבתחתית השד ומעט מעליו.
כיום מוכרות עשרות שיטות שונות להרמת ו/או הקטנת חזה. השיטה המתוארת במאמר זה הינה מהותיקות ,האמינות והמדויקות יותר להרמת והקטנת החזה.
השיטה מבוססת על הכרה של האנטומיה הפנימית של השד , בכלל זה עצבי תחושה ואספקת דם החיוניים לשד . החתך המתואר ברישומים הוא גירסה אחת לשיטה זו.האזור הכהה מייצג את רקמת השד – שומן וכן את מעטפת העור שיוסרו בניתוח.
 

הניתוח מתחיל בהסרת רקמת שומן-שד ועור משני השדיים תוך השוואה בין הצדדים .כל חלק מהרקמה המורחק בניתוח נשקל ונשלח תמיד לבדיקה פתולוגית.המיקום החדש של הפטמות נקבע והשד מעוצב בנפח הסופי שלו.החתכים נתפרים כולם בתפרים סמויים נספגים.
החתך הסופי הוא דמוי עוגן – עיגול בגבול העטרה, זרוע קצרה היורדת ממנה למרכז הקפל שמתחת לשד וחתך לאורך הקפל. זהו בדיוק המקום בו נוצרת צלקת.
  
האם אפשר אחרת?


 במהלך השנים האחרונות הוצגו מספר שיטות ניתוח להקטנת חזה שבהן אין צורך בחתך לאורך הקפל שבתחתית השד.בכל השיטות יש חתך עגול סביב הפטמה וחתך ארוך למדי, ממנה אל תחתית השד.החתך בקפל התחתון לרוב קצר מאוד.שיטות אלה  אינן מקובלות על כל המנתחים ורבים , בכלל זה אני , מעדיפים את השיטה הותיקה יותר  , בעיקר משיקולי דיוק,בטיחות ונוחות עיצוב השד.

הרדמה ואשפוז
הניתוח נעשה בהרדמה כללית ונמשך עד 4 שעות כאשר החזה גדול במיוחד. השהיה למשך לילה אחד מספיקה במרבית המקרים.

החלמה
ההחלמה מניתוח הקטנת והרמת חזה קלה למדי.מידת הכאב נמוכה אפילו מזו שלאחר ניתוח להגדלת החזה.הטיפול המקומי פשוט וכרוך ברחיצה יומית וחבישה קלה.החזה נתמך ע"י חזית ספורט מיוחדת במשך מספר שבועות . מרבית המנותחות חוזרות לפעילות יומית רגילה , לא ספורטיבית,  בתוך שבוע.

מה בעתיד?
שינויי משקל,הריונות,גנטיקה,כח הכובד והגיל ישפיעו כולם על מראה החזה בעתיד , בעיקר על הצניחה.יתכן שבחלוף השנים תרגישי צורך בהרמה נוספת של החזה

דר שוכרי קסיס