הרמת חזה

הרמת חזההרמת חזה נועדה בראש ובראשונה להסיר עודפי עור לעצב חזה זקוף יותר. לעיתים קרובות הניתוח משולב בפעולה נוספת כמו הגדלה או הקטנה של החזה.

 

מהו ניתוח להרמת החזה ?
הרמת חזה היא ניתוח שבו מסירים מהחזה הצנוח עודפי עור ומעצבים אותו מחדש תוך שמירה על גודלו כמעט ללא שינוי.

כיצד תדעי אם ועד כמה החזה שלך צנוח ומתאים להרמה?
מידת הצניחה של החזה נקבעת על פי מיקום הפטמה ורקמת השד ביחס לקפל שבתחתית השד.
קיימת חלוקה מקובלת של דרגת הצניחה ממצב התחלתי מינימלי ועד לדרגה המירבית .בתמונות הבאות תוכלי לראות את דוגמאות גרפיות לצניחת חזה.

כיצד בוחרים את שיטת הניתוח המתאימה ?
קיימות שיטות ניתוחיות רבות להרמת ועיצוב החזה וגרסאות חדשות או מחודשות שלהן מתפרסמות בספרות המקצועית כמעט בכל שבוע.הכללים העיקריים בכל השיטות דומים ועוסקים בקביעת גובה הפטמה המתוכנן וכמות העור שיש להסיר.
במצב הקל ביותר כל שנדרש לעיתים הוא להגביה את הגבול העליון של העטרה ( העיגול הכהה שסביב הפטמה) ע"י הסרת פיסת עור דמוית סהר מעליה ותפירה מחדש.כובד החזה והמנעות מלבישת חזיה תומכת עלולים לגרום לעטרה לקבל מראה אליפטי אנכי.
הרמת כל העטרה כלפי מעלה והסרת עור סביבה מכל הכיוונים להידוק רקמת השד מתאימה לצניחה מתקדמת מעט יותר.בשיטה זו מראה השד לעיתים פחוס - שטוח.
צניחה מתקדמת יותר עם עודפי עור משמעותיים בקוטב התחתון של השד דורשת חתכים ארוכים יותר.הצלקת המתקבלת היא דמויית סוכריה על מקל - עיגול שלם סביב העטרה וצלקת אנכית מגבול העטרה התחתון למרכז הקפל שבתחתית השד.
בדרגה המתקדמת ביותר יש צורך בהסרת עודפי עור ניכרים והרמה משמעותית של הפטמה.החתך הנדרש במצבים מתקדמים אלה הוא דמוי עוגן  - עיגול סביב העטרה, צלקת אנכית כלפי הקפל וצלקת לאורך הקפל.

ניתוחים משולבים
ניתוח להרמת חזה משולב לעיתים קרובות בהגדלת או הקטנת חזה. נשמע קצת לא הגיוני? ובכן לא :
חזה גדול יהיה כמעט תמיד נפול . הרמת חזה כבד ללא הקטנת נפח ומשקל תסתיים לרוב בנפילה מוקדמת ולכן כאשר מדובר בחזה גדול הרמה והקטנה הולכות יד ביד.
חזה קטן-בינוני נפול יכול להיות גם מאוד מדולדל בנפח , כמו למשל לאחר הריונות או הרזיה קיצונית.במקרה זה הרמה ועיצוב מחדש אכן ישפרו את מראה החזה אבל הוא עלול להראות קטן מדי .במקרים אלה אפשר לשקול הגדלה של החזה עם שתלי סיליקון יחד עם ביצוע ההרמה.זהו למעשה ניתוח מקובל מאוד לשיפור מראה החזה אצל אמהות צעירות לאחר סיום ההריונות.
טיפ חשוב  : לעולם אל תתפתי לתקן חזה צנוח על ידי הגדלה בלבד.למרבה הצער חלק מהמנתחים מציעים פתרון של הגדלה מסיבית של החזה כפתרון לחזה נפול . אין ספק שפתרון זה קל למנתח אבל התוצאה כעבור זמן תהיה חזה גדול ונפול . אם נדרשת גם הרמה , שמשמעותה יותר חתכים ויותר צלקות , על המנתח שלך להציג לך זאת כפתרון הנכון והרצוי.

הרדמה ואשפוז
ניתוח להרמת החזה נעשה בהרדמה כללית.משך הניתוח נקבע בהתאם להקפו - ניתוח מינימלי ימשך כשעה ולאחר מספר שעות השגחה תשוחררי לביתך.ניתוח מתקדם ומורכב יותר ימשך עד שלוש שעות ובסיומו תשהי יום אחד באשפוז להשגחה.

סיכונים וסבוכים אפשריים
לכל ניתוח מספר סיכונים וסיבוכים אפשריים אותם יש להביא בחשבון:
1.דימום
2.דלקת או זיהום
3.ריפוי לא תקין של החתכים
4.צלקות עבות ובשרניות
5.אסימטריה קלה
6.ירידה בתחושה
7.סיכונים הקשורים בשתלים

מה בעתיד?
הרמת חזה איננה "סוכה לנצח". הרקמות אינן נעשות גמישות או צעירות יותר לאחר הניתוח  וגורמים שונים כמו שינויי משקל , אורח חיים ועוד ימשיכו להשפיע.יתכן שבעתיד תרגישי צורך בניתוח חוזר