אסימטריה של החזה

אסימטריה של החזהאסימטריה, או הבדל בין הצדדים, היא הכלל ולא היוצא מהכלל כאשר בוחנים את החזה הנשי. למעשה, בכל איבר זוגי בגוף אפשר למצוא לעיתים אסימטריה קלה.

מה הן הסיבות השכיחות לאסימטריה?
חוסר התפתחות מלא או חלקי של שד אחד - זוהי הסיבה העיקרית לאסימטריה משמעותית. בתחילת גיל ההתבגרות מתחילים השדיים להתפתח . מסיבה לא ברורה , אולי פגיעה במרכז גדילת השד בתקופה העוברית , שד אחד אינו מתפתח כלל או מתפתח באופן חלקי בלבד.
פציעה,מחלה או ניתוח.כל אלה יכולים להסתיים בחוסר רקמה או הרס חלקי של שד אחד או שניהם ולגרום לאסימטריה.
ניתוח אסתטי לא מוצלח.זו אחת הסיבות הלא שכיחות לאסימטריה . אסימטריה קלה היא תופעה מוכרת לאחר כל ניתוח אסתטי של השדיים כגון הגדלה , הרמה והקטנה.
התפתחות לא תקינה של בית החזה עצמו - צלעות,עצם החזה המרכזית ושרירים - התפתחות לא תקינה של כל אלה תגרום למראה לא סימטרי,לעיתים לעוות משמעותי.התופעה מוכרת כחלק מתסמונות רפואיות נדירות .

מתי אפשר ורצוי לתקן אסימטריה של החזה?
אסימטריה משמעותית של החזה גורמת לעיתים קרובות למצוקה נפשית וחברתית קשה , בעיקר אבל לא רק אצל נערות בגיל ההתבגרות. אסימטריה בולטת יכולה לפגוע בדימוי העצמי ולהוות מכשול מקשר אינטימי אפילו יותר ממצבים קיצוניים אחרים כמו חזה קטן מאוד אבל סימטרי או לחילופין חזה גדול מאוד .
תיקון של אסימטריה לאחר מחלה או ניתוח שגרמו לחוסר רקמה משמעותי באחד השדיים הוא לעיתים ניתוח לשחזור מלא של שד אחד או שניהם.מאחר ואינני עוסק בתחום שחזור השד לא ארחיב בנושא.תיקון אסימטריה שהיא תוצאה לא מספקת של ניתוח להגדלת או הקטנת החזה רצוי לבצע כשנה לאחר הניתוח הראשון.
תיקון אסימטריה התפתחותית אצל נערות ובחורות צעירות יתבצע בסיום ההתבגרות, כאשר ברור ששני השדיים הגיעו לגודלם הסופי והנערה / אישה צעירה הגיעה לבגרות נפשית המתאימה לניתוח .

כיצד נעשה הניתוח?
מאחר ולאסימטריה של החזה צורות רבות אין פתרון אחד פשוט המתאים לכל מצב.תיקון אסימטריה דורש הערכה מדוקדקת של מבנה הגוף והשדיים , הערכת גמישות הרקמות , אורח החיים של המועמדת לניתוח ועוד.
אחד המצבים היותר שכיחים באסימטריה התפתחותית הוא שד אחד קטן וזקוף ושד שני מפותח , בשל וצנוח . הפתרון הרגיל הוא הגדלה של השד הקטן עם שתל.לעיתים ההבדל בין השדיים כה גדול שיש צורך בהקטנה והרמה של השד ה"תקין" לכאורה.
מצב מוכר אחר הוא זה שבו שני השדיים מפותחים היטב אבל אחד מהם גדול מהשני במידה ניכרת.הפתרון הרגיל למצב זה יהיה הקטנה השד הגדול למידת השד השני או הקטנה שניהם לאותה המידה.
שדיים קטנים וזקופים יכולים גם כן להיות שונים בגודלם האחד מהשני. כאשר המטרה הראשונית של הניתוח היא הגדלה אסתטית של החזה , אפשר להשתמש בשתלים מגודל ואפילו צורה שונה כדי לתקן את ההבדל בין השדיים.

האם תוצאת הניתוח תהיה סימטריה מלאה בין השדיים?
קרוב לודאי שלא כך.במצבים הקלים יחסית , כמו אלה שבהם מקטינים או מגדילים את שני השדיים לאותה המידה , תוצאת הניתוח תתקרב לסימטריה ככל שניתן.במצבים הקשים יותר בהם נעשה למעשה ניתוח שונה בכל שד - הגדלה של האחד לעומת הקטנה והרמה של השני - לא ניתן לקבל סימטריה מלאה.נפח השדיים יהיה ודאי דומה בין הצדדים ובלבוש, אפילו חושפני, המראה יהיה "כמעט נורמלי" .בעירום ובבדיקה מקרוב תמיד יבלוט ההבדל - התחושה במגע,מיקום וגודל הצלקות ועוד יהיו תמיד שונים.

הרדמה , אשפוז והחלמה
ניתוחים לתיקון אסימטריה של החזה נעשים בהרדמה כללית ונמשכים בין שעה למספר שעות בהתאם להקף הניתוח.משך האשפוז נע בין שעות ספורות ליום אחד.
משך ההחלמה נגזר מסוג והקף הניתוח