מילוי קמטים

רבות של חומרי הזרקה למילוי קמטים נמצאים בשימוש.מהו חומר המילוי הטוב ביותר? חומרי מילוי לטיפול בקמטים ולעיצוב הפנים מוכרים שנים רבות.

לחומרים אלה יתרונות רבים הן למטפל והן למטופל/ת , בעיקר בשל קלות השימוש והתוצאה המהירה .

מה הדרישות מחומר המילוי האידאלי?

# קל לשימוש

#תוצאה אסתטית משביעת רצון מיידית

#השפעה ארוכת טווח הניתנת לשחזור בטיפול הבא

#עלות סבירה

#בטוח לשימוש : ללא תופעות אלרגיות,זיהום,נדידה ממקום ההזרקה,אינו מסרטן

מהן הקבוצות העיקריות של חומרי מילוי נספגים:
#קולגן ממקור אנושי או מהחי
#חומצה הייאלורונית מהחי או מייצור מעבדתי
#שומן ממקור עצמיקולגן קולגן הוא החלבון הנפוץ ביותר בגוף.הוא מהווה מרכיב עיקרי ברקמות החיבור ובמיוחד בסיבים האלסטיים של העור. קולגן ממקור אנושי עצמי מוכר והיה בשימוש בעיקר בסוף המאה הקודמת.

הפקתו מתאי עור של המטופל מורכבת , יקרה מאוד ולא זכתה לפופולריות.היתרון הברור של קולגן עצמי ביטל כמובן כל חשש להדבקות במחלות מסוכנות אבל התועלת לא הצדיקה את המאמץ. קולגן ממקור אנושי המופק מגוויות ועובר תהליכי הכנה מורכבים מוכר כחומר מילוי.

אחד המוצרים היותר ידועים בתחום זה הוא ה ALLODERM .מוצר זה ,כאשר הוא מסופק כאבקה להמסה הזרקה לקמטים אינו מעניק תוצאות מרשימות יותר ממוצרי קולגן אחרים.

אם כך , קולגן ממקור אנושי,בין אם עצמי ובין אם מגויות , אינו פתרון זמין,זול ויעיל לטיפול בקמטים.

קולגן ממקור בקר לעומת זאת , הוא אחד מחומרי המילוי היותר נפוצים בארה"ב.המוצרים המוכרים הם ZYDERM I , ZYDERM II ו ZYPLAST .מוצרים אלה שונים אחד מהשני בצפיפות החומר המוזרק, בעומק אליו יש להחדירם לדרמיס ובעומק הקמטים המיועדים לטיפול. נושא חשוב במיוחד הוא רגישות המטופל לחומר המוזרק.הקולגן ממקור בקר עובר אמנם טיפול מיוחד להקטנת הגירוי האלרגי שהוא עלול לגרום לגוף המקבל אבל למרות זאת שכיחות התופעה נעה בין 1.5 ל 3% מהמקרים .

מאחר ורגישות באזור ההזרקה עלולה להתפתח אפילו חודש אחרי הטיפול,מקובל לבצע זריקת ניסוי לפחות חודש לפני הטיפול והמחמירים אף מבצעים שתי זריקות ניסוי בהפרש של חודש ביניהן. מעצם היותו חומר העלול לגרום לתופעה אלרגית אסור להזריק מוצרים אלה לאנשים שלהם היסטוריה של תופעות אלרגיות , הן בעור והן בשאר הגוף ולאנשים עם פגיעה במערכת החיסון.רגישות ידועה למוצרי קולגן או בשר פוסלת גם היא את הטיפול.

ומה בקשר לתוצאות הטיפול ? ZYDERM I נותן תוצאה טובה בקמטים עדינים למשך שלושה חודשים בלבד.ZYDERM II משפר קמטים בינוניים למשך 3-6 חודשים ואילו ZYPLAST נותן תוצאה הנשמרת 6-12 חודשים לפי דיווחים שונים.

חומצה הייאלורונית חומצה הייאלורנית היא מרכיב חשוב ברקמות החיבור של הגוף.היא מצויה בעיקר במרווח שבין תאי הגוף ויש לה , בין היתר , תפקיד חשוב בייצוב סיבי קולגן והסיבים האלסטיים שבדרמיס. מוצרים מוכרים המורכבים מחומצה הייאלורונית הם HYLAFORM , JUVEDERM ו RESTYLANE .חומרי הזרקה אלה מיוצרים בריכוזים שונים ובצמיגות שונה בהתאם לעומק הקמט המטופל.

משך הזמן בו נשמרת התוצאה נע בין שישה חודשים לשנה וחצי בתלות בעובי העור,עומק הקמט וחומר המילוי. חומרי מילוי אלה , במיוחד בגרסאות החדשות שלהם , הם תכשירים המצטיינים ביעילות גבוהה ובהעדר כמעט מוחלט של תופעות לואי .תופעות מוכרות הן אדמומית חולפת,גבשושית באזור ההזרקה ועוד.

שומן עצמי שומן עצמי הוא כמובן חומר המילוי האמיתי.לרוב , כמובן , הוא ממלא באופן טבעי את השכבה התת עורית מעל ומעבר לרצוי .השימוש בו כחומר מילוי המוזרק לאזורים מתאימים מוכר מאז ימי תחילת השימוש בשאיבת שומן לעיצוב הגוף. הטכניקה להזרקת שומן דורשת שאיבה סטרילית שלו מאזור אחד בגוף , עיבוד הכולל לרוב הסננה וריכוז והזרקה מיידית חוזרת לקפלים,קמטים ושקעים מתאימים.

הפעולה צריכה להתבצע בתנאים סטריליים , רצוי בחדר ניתוח. יעילות הטיפול אינה אחידה.השומן צריך להיקלט באזור ההזרקה כרקמה חיה ולא כגוף זר.לפיכך חלקו נספג ונעלם בתוך זמן קצר ובאופן לא אחיד כך שלעיתים קרובות יש צורך בטיפול חוזר